Skip to Content | Text-only

Awards Recipients

 

DISTINGUISHED FACULTY AWARD

1983        Louise Duncan School of Nursing
1984        Jean Ellen Jones School of Art and Design
1985        Charles Boardman Vocational and Career Dev.
1986        Marion Hale School of Nursing
1987        Barbara Ray Urban Studies
1988        Frank Whittington Sociology
1989        Charles Pyles Political Science
1990        Barbara Payne Sociology & Gerontology Ctr.
1991-96  No Award  
1997        Paula Dressel Sociology & Associate Provost
1998        Carolyn Kee School of Nursing
1999        Dennis Thompson Ed. Psy. & Sp. Education
2000        Chris Rosenbloom Nutrition
2001        Valerie Fennell Anthropology
2002        Sadhna Diwan Social Work
2003        Leslie Taylor Physical Therapy
2004        Mary Ball Gerontology Institute
2005        Elisabeth Burgess Sociology
2006        Jaye Atkinson Communication
2007        Sharon King Gerontology Institute
2008        Don Reitzes  Sociology
 

OUTSTANDING STUDENT AWARD *

1982        Blair Forlaw Urban Studies (Graduate)
1983        Norah Jelly Sociology (Undergraduate)
1984        Enid Mescon Graduate Certificate
1985        Betty Van Gerpen Graduate Certificate
1986        Carole Hill Urban Studies (Graduate)
1987        Maria Turk Urban Studies (Graduate)
* Split in 1988 
 

OUTSTANDING UNDERGRADUATE STUDENT AWARD

1988        Beverly Brigman Urban Studies
1989        Cindy Ford Sociology 
                Catherine Ivy Social Work 
                Joan Rau Sociology
1990        Darlene Johnson Recreation
1991        Emma Spears Urban Studies
1992-95  No Award  
1996        Mary McConnell Health & Disability (BIS)
1997        Rebecca Perez Nutrition
1998        Regina Snoderly Anthropology
1999        Beth Kenny Psychology
2000        Sara Bland Psychology
2001        Maralind Klapka Psychology
2002        Bernice Jones Urban Policy Studies
2003        DeAnna Garmon Sociology 
                Jennifer Jones Exercise Science
2004        Chivon Mingo Psychology
2005        Lola Herring Undergraduate Certificate 
                Laurie Muir Undergraduate Certificate
2006        Patricia Szarowicz Psychology
2007        Robert Young History
2008        Deborah Gates    

OUTSTANDING GRADUATE STUDENT AWARD *

1988        Elizabeth McNeely Curriculum and Instruction
1989        Nora Griffin-Shirley HR Development
1990        Beth Huckleberry Graduate Certificate
1991        Beverly Johnson Graduate Certificate
1992-95  No Award  
1996        Anna Gofman Sociology
1997        Sandy Atwater Graduate Certificate
1998        Molly Perkins Sociology
1999        Perry Sandifer Graduate Certificate
2000        Eleanor Helms Graduate Certificate
2001        Bess Combs Sociology
2002        Sharlene Donaldson Nursing
2003        Cathleen Wheatley Nursing
2004        No Award  
2005        Michael Lepore Sociology
2006        Neela Lakatoo Gerontology
* Split in 2007

OUTSTANDING GRADUATE CERTIFICATE AWARD

2007        Baozhen Luo Sociology
2008        No Award
 

OUTSTANDING MASTER'S STUDENT AWARD

2007       DaVette Taylor-Harris Gerontology
2008       Jenni Griffith
              Dianne O’Donnell
 

DISTINGUISHED ALUMNI AWARD

1983        Betsy Styles  
1984        Cliff Burt  
1985        Sandy Nutting  
1986        Jeanette Cummings  
1987        Elizabeth Fairleigh  
1988        Jeannine Kingry  
1989        Joyce Horsely  
1990        Margaret Anderson  
1991-96  No Award  
1997        Mary MacKinnon  
1998        Andrew Hales  
1999        Alexis Abramson  
2000        Catherine Ivy  
2001        Kathleen McNulty  
2002        Maria Greene  
2003        Lucy Whelchel  
2004        Patrice Earnest  
2005        Ginny Helms  
2006        Nancy Morrison  
2007        Rebecca Stahr  
2008        Veronica Rempusheski
 

DISTINGUISHED SERVICE AWARD

1983        William Key  
1984        Sister Teresa Termini  
1985        Ethel Wise  
1986        Anna Hirsch *  
1987        Ed Lucas *  
1988        Irene Richardson *   
                Sandra Lacefield *  
1989        Miriam Botnick  
1990        Judy Hagebak  
1991-97  No Award
1998        Senior Connections   
                GA Assn of Homes and Svcs for the Aging
1999        Cheryll Schramm  
2000        Bill Schotanus *  
2001        Patty Lynott  
2002        Margery Ponder  
2003        Columbus Ward  
2004        Martha Eaves  
2005        Becky Kurtz  
2006        Steve Krumm  
2007        Addie Sims  
2008        Judy Perdue